Emeklilik bekleme süresi 2 yıla çekilebilir

0
Son dönemlerde artan enflasyonlar, zamlar ve pahalığa karşı yeni çözüm yolları araştırılmaya devam ediyor. Asgari ücretli ve EYT’liler için yeni bir çalışma başlıyor. Emekli olmak için yaş kriteri bekleyen kişilerin bekleme süreleri 2 ila 3 yıl arasına çekilebilir.

Artan enflasyon halkın ortak şikayet konusu olarak karşımıza çıkıyor. Hayat pahalığının etkilerini azaltması noktasında önemli adımlar atılmaya hazırlanıyor. Emeklilikte yaşa takılanları da gündemine alan hükümetin, asgari ücreti ve düşük emekli maaşlarına ‘rutin dışı’ artış yapacağı belirtilmekte.

Asgari Ücret Zammı Yüzde 30’ları Bulabilir

Çalışmalar kapsamında 7 milyon kişiyi ilgilendire asgari ücrete, geçen yılki gibi enflasyonun üzerinde zam yapılacağı ve 3.500 liranın üzerinde bir rakam belirleneceği öngörülüyor. Geçenn yıl enflasyon yüzde 14,6 olarak gerçekleşmiş, asgari ücrete de yüzde 21,59 zam yapılmıştı. 2022 yılında ise asgari ücrete yüzde 30’larda zam yapılması öngörülüyor.

EYT’liler İçin Yeni Formül Geliyor

Emeklilikte yaşa takılan birçok kişi, emekli olmayı bekliyor. Pandeminin getirdiği ekonomik tahribatın yanı sıra birçok kişi emeklilikle ilgili detayları merak ediyor. Uzun zamandır kamuoyunda tartışılan EYT ile ilgili olarak etki analizi ve maliyet hesap çalışma başlatıldığı gelen bilgiler arasın​​​​​​​da yer alıyor.

 

Prim gün sayılarını doldurmalarına rağmen, yaşını doldurmadığı için emeklilik hak edemeyenlerle ilgili olarak yeni bir ‘süre düzenlemesi’ yapılması planlanıyor. Emekli olabilmek için yaşlarını bekleyen kişilerin sayısı azımsanamayacak derecede yüksek. Gelen bilgilere göre, emekli olmayı bekleyen kişilere yönelik olarak, bekleme süresinin 2 veya 3 yıla kadar geriye çekilmesini öngörüyor. Ancak bu net bir bilgi değil. Önümüzdeki süreçte bilgiler daha da netleşecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.